• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ilkeliyazilar

Hoş geldiniz!

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Unal Vefa
nunal68@hotmail.com
KADİR GECESİNİN KADRİNİ BİLELİM
30/06/2016

“Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” ﴾Kadir Suresi,1-5)

Ramazan ayının son günlerine geldiğimiz şu günlerde hüzünlenmemek mümkün değil. Ancak, bu hüzünlenmenin sonunda öyle bir sevinçle de karşılaşacağız ki gönlümüz sürurla dolacak.

Peygamber Efendimiz (sas) ramazan ayını şöyle tarif etmişti; “evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş”. İnşaallah tutulan oruçlar, kılınan namazlar, okunan mukabeleler ve yapılan dualar kurtuluşumuza vesile olur.

1 Temmuz 2016 Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı gece olan Kadir Gecesini idrak edeceğiz.

Kadir Gecesi, bizlere Yüce Allah (cc) tarafından Kur’an-ı Kerim’de (Kadir Suresi) bildirilmiş ve bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmiştir.

Bu gecenin kadrini bilerek davranmamız gerektiği muhakkaktır. Ona göre de özen gösterilmelidir. Hep ifade edildiği gibi yüce kitabımız Kur’an-ı anlamalıyız. Anladığımızı hayatımızda tatbik etmeliyiz ki gerçek kurtuluşa erebilelim. Sevgili Peygamberimiz’in (sas) örnek yaşayışını ve O’nun Kur’an ahlakını hayatımıza tatbik edebilelim ki gerçek huzuru bulabilelim.

Kadir gecesi bir başlangıç olabilir. Güzel ahlaka, iyiliklere, Allah’a (cc) teslim olmaya ve başkasına kulluk etmemeye, sadece ve sadece O’ndan bağışlanma dilemeye ve O’ndan yardım istemeye.

Kadir gecesi vesilesiyle; Kur’an’ın hak, hukuk, adalet ve ahlak ilkelerini bir kez daha okumalı, hatırlamalı ve yaşatmalıyız ki istenilen huzurlu topluma ulaşabilelim.

Kadir gecesine ulaştığımız şu günlerde; özellikle müslüman nüfusların yoğun olarak yaşadığı ülkelerdeki zulümleri hatırlamamız gereklidir. Kan, gözyaşı, ölümlerin had safhaya ulaştığı, cahiliyye dönemlerini bile geride bırakacak zulümlerin yaşandığı günlere de şahitlik ediyoruz. Bu gecede dualarımızda İslam aleminin ve bütün insanlığın esenlik içerisinde olması için Yüce Allah’a (cc) yalvarmalıyız.

Ramazan ayında edinilen güzel alışkanlıkların devam ettirilmesi, kendimizden başlayarak bütün topluma yeni bir ufuk açmalıdır. İyilik, fedakarlık, sabır, yardımlaşma, samimiyet, ibadetlere devam, Kur’an okuma, anlama ve yaşamayı devam ettirebilmeliyiz. Bunları yapabilirsek Ramazan ayını ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini idrak etmiş oluruz. 

Bu önemli gecede; ellerimizi açarak samimiyetle ve bütün dünyevi kaygılardan bir an olsun sıyrılarak, göz yaşı dökerek Yüce Allah’a (cc) dualar etmeliyiz.

Şanlı Türk Milleti, İslam alemi ve bütün insanlığın huzuru, kardeşliği, birliği ve esenliğini dilemeliyiz. Etrafımızı çevreleyen ve bizleri Müslüman olarak derinden üzüntüye sevkeden zulümlerin bitmesini istemeliyiz.

Kadir gecesi; bütün soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın huzura kavuşmasına vesile olsun. Cennet vatanımızın bölünmemesi için kara toprağın bağrına giren aziz şehitlerimize rahmet olsun. Hain ve canilerin soysuzlukları son bulsun.

İslam alemindeki kardeşin kardeşi katletmesinin bitmesi, gerçek kardeşliğin sağlanması, emperyalist düşünce ve uygulamaların sonlanması ve bayramların bayram olması için Cenab-ı Allah’a (cc) niyazda bulunalım.

Kadir Geceniz mübarek olsun.1557 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ORUÇ VE SABIR - 14/06/2016
ORUÇ VE SABIR
HOŞ GELDİN ONBİR AYIN SULTANI - 04/06/2016
HOŞ GELDİN ONBİR AYIN SULTANI
Berat Gecesi Esenlik Getirsin - 20/05/2016
Berat Gecesi Esenlik Getirsin
MİRAÇ GECESİ - 02/05/2016
MİRAÇ GECESİ
REGAİB VE ÜÇ AYLAR - 06/04/2016
REGAİB VE ÜÇ AYLAR
SUÇLU KİM? - 15/03/2016
SUÇLU KİM?
VATAN VATAN VATAN - 02/03/2016
VATAN VATAN VATAN
2016 YILI HUZUR GETİRSİN - 31/12/2015
2016 YILI HUZUR GETİRSİN
KUTLU GECE - 22/12/2015
KUTLU GECE
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Hava Durumu
Saat